Úvod   >   Rezekvítek   >   Aktuality

Mapování konikleců

Český svaz ochránců přírody vyhlásil rok 2023 ROKEM KONIKLECŮ. V ČR roste pět původních druhů koniklece a všechny druhy jsou chráněné. Pojďme se jim tedy letos více věnovat.

 

KDY?

Nejlépe teď, kvetou převážně v březnu a dubnu, jsou tedy nejlépe vidět.

 

KDE?

Kdekoliv v České republice mimo zahrádky a chráněná území (ta jsou zpravidla již zmapovaná). Najdete je nejčastěji na travnatých mezích, slunných stráních, skalních výchozech, zářezech cest a v řídkých světlých, zejména borových lesících apod.

 

JAK?

Za pomoci chytrého telefonu a aplikace iNaturalist. Vyhledáte projekt „Mapování konikleců”, připojíte se k němu a přidáte své pozorování – vyfotíte koniklec, zadáte polohu (čím přesnější, tím lepší), datum nálezu, název (nejlépe včetně druhového jména, víte-li ho) a počet nalezených trsů (1, do 10, do 100, více než 100).

Nevlastníte-li chytrý telefon, údaje vyplňte do formuláře na webu ČSOP www.rokkoniklecu.cz/mapovani 

 

PROČ?

Koniklece jsou chráněné a ohrožené druhy, míst s jejich výskytem ubývá.  O lokalitách s větším výskytem konikleců víme díky každoročnímu monitoringu, je však důležité podchytit i místa s malým výskytem, která mohou vyžadovat péči a ochranu a není v našich silách je najít.

 

Zde je tisková zpráva a letáček ke stažení:


Ke stažení:

Fotogalerie: