Vyzkoušejte si vypěstovat vlastní vitamíny i v zimě. Stačí vám pár semínek a trocha trpělivosti. Semínka můžete jen klíčit nebo z nich vypestovat malinkaté rostlinky tzv mikrogreeens. Naklíčená semena i mikrozelenina jsou nabité vitamíny, minerály, vlákninou a bílkovinami a proto se řadí mezi superpotraviny.
Klíčení
Nakličování semen využívali už staří Číňané. Na dalekých plavbách nakličovali semínka i Féničané, aby předcházeli kurdějím.
Co můžeme nakličovat: luštěniny (všechny druhy čočky, mungo, „fazole“ Adzuki, cizrna, sója, hrách), obiloviny (žito, pšenice, špalda, ječmen, oves, proso), další plodiny (amarant, quinoa, pohanka), semínka (slunečnicové, konopné, lněné, dýňové, jetel, vojtěška, hořčice apod.)
Co nenakličovat: jakékoliv fazole rodu Phaseolus (jsou za syrova jedovaté), len, chia (po namočení vytvoří gel), ořechy (k probuzení ořechů stačí jen namočit), semena určená k výsevu (bývají chemicky ošetřena).
Jak pěstovat klíčky ve sklenici:
1. semena propláchneme studenou vodou,
2. necháme máčet v čisté vodě ve sklenici 8–12 hodin,
3. na sklenici dáme gázu nebo řidší látku,
4. vodu slijeme, semena opět propláchneme přímo ve sklenici přes gázu (látku),
5. sklenici otočíme na bok, dáme na talíř či misku vykapat,
6. proplachujeme minimálně 2x denně,
7. zpočátku necháme ve tmě, později přeneseme na světlo,
8. můžeme konzumovat už od objevení se prvních klíčků.
Mikrogreens
Jsou to mladé rostliny zeleniny, kterou si v substrátu nebo na misce vypěstujete ze semínek. Dají se pěstovat v malém prostoru, sklízejí se už za pár dní a jejich údržba vám zabere jen pár minut.
Co pěstovat: brukvovité (ředkev, ředkvička, hořčice, rukola, řeřicha, zelí, brokolice, kedluben), miříkovité (celer listový, petržel, kerblík třebule, kopr, koriandr), bobovité (hrách, vojtěška, jetel), česnekovité (cibule, pór, pažitka), merlíkovité, laskavcovité (řepa, mangold, quinoa, špenát), hvězdnicovité (salát, štěrbák, slunečnice), ostatní (bazalka, máta, len, chia)
Pro pěstování microgreens nakupujeme výhradně semínka v BIO kvalitě od osvědčených výrobců. Najdete je ve většině prodejen se zdravou výživou. Používáme čerstvé bez tepelné úpravy.
Jak pěstovat:
1. připravíme si talířek nebo mističku,
2. na talířek dáme namočený papírový ubrousek (utěrku, vatu nebo výsevný substrát)
3. na navlhčený podklad nasypeme různá semínka,
4. pokropíme postřikovačem, aby se semínka řádně smočila,
5. necháme bobtnat,
6. zavlažujeme minimálně 2x denně, aby semena nevyschla (nesmíme ale přemokřit!),
7. necháme klíčit ve tmě asi 2 dny, pak na světle do vytvoření výhonků 3-7 cm dlouhých,
8. výhonky seřízneme nebo konzumujeme propláchnuté i s kořínky.
Badatelské tipy
Vyzkoušejte spojit klíčení rostlin s bádáním. Rozdělte semena do více nádob a každé dopřejte jiné podmínky. Zodpovězte různé badatelké otázky: Jaký je rozdíl mezi klíčením na světle a ve tmě? Hraje v rychlosti klíčení teplota? Má velikost semen vliv na rychlost klíčení? Ovlivní růst klíčku zálivka (voda s cukrem, voda převařená v mikrovlnné troubě, obarvenou vodou)? Jaká probíhá klíčení na papírové utěrce/vatě v porovnání s pěstováním na hlíně?
Návody na klíčení jsme sepsali a vyzkoušeli v rámci projektu Pestrá příroda kolem nás, který byl podpořen statutárním městem Brnem a Ministerstvem životního prostředí. Materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.