Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Inspirace pro zahrady
Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Inspirace pro zahrady

Vyvýšený záhon

Je velmi vhodným a zajímavým prvkem pro školní zahradu.

 

Výhody ze zahradnického hlediska:

-          rozklad organické hmoty dodává rostlinám živiny

-          v záhonu je vyšší teplota – podpora růstu rostlin a prodloužení vegetační doby

 

Výhody z pedagogického hlediska:

-          zajímavé prostředí pro pěstování

-          jasně ohraničená plocha pro činnost žáků

-          pohodlnější přístup k záhonu a rostlinám

-          možnost žáků podílet se na budování zajímavého prvku v zahradě

 

Nevýhody:

-          v letních měsících je náročnější na závlahu

-          po několika letech je potřeba jej obnovit

 

Jak jej založit:

V prvé řadě si musíme rozmyslet z jakého materiálu vytvořit bednění záhonu a jak velký záhon chceme mít. Vhodná šíře záhonu je cca 80-120 cm, abychom pohodlně dosáhli i do jeho středu. Výška záhonu může být různá – obvykle 20-50 cm. Vyšší záhon se bude pohodlněji ošetřovat, spotřebujeme ale větší množství materiálu na jeho vytvoření. Délka záhonu je pak zcela libovolná.

Ohraničení záhonu může být z různých desek či prken, kulatiny, frézovaných palisád, kamenů, cihel, dlažebních kostek apod. Můžeme využít různý odpadní materiál a odřezky, ale také pořídit materiál nový. Důležité je aby vydržely pohromadě minimálně 5-6 let, což je přibližně doba, než se všechen rostlinný materiál v záhonu rozloží a bude vhodné jej doplnit.

Jakmile víme velikost záhonu a máme připravené bednění, můžeme se pustit do jeho stavby. Nejdříve se vykope horní část zeminy – cca 20-25 cm – o půdorysu uvažovaného záhonu. Spodní část výkopu prokopeme a postavíme bednění kolem záhonu. Poté záhon plníme organickým materiálem – odpady ze zahrady. Na spodek patří hrubší části – například větve z ořezu stromů či zmlazování keřů, dále různý rostlinný materiál, shrabané listí apod. Můžeme sem dát i posekanou trávu či kompost i když není ještě zcela rozložený. Vše prosypáváme spodní vrstvou zeminy. Posledních cca 25 cm záhonu naplníme hotovým kompostem a vrchní části vykopané zeminy, ornicí. Nejlépe do mírného kopečku, protože půda si bude postupně sedat. Pak již můžeme vysazovat na záhon zeleninu.

V dalších letech, jak se rostlinný materiál rozkládá, půda v záhonu dále klesá a je potřeba kompost a zeminu dosypávat.

 

Tipy a doporučení:

-          tvorba vyvýšeného záhonu může být zajímavým projektem pro žáky i jejich rodiče

-          vyvýšený záhon můžete udělat třeba i ze starého pískoviště, palet či jiných větších nádob (např. starého kočárku ;-) )

 


Fotogalerie: