Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Územní systém ekologické stability aneb jak chráníme přírodu

Slyšeli jste někdy o územním systému ekologické stability, zkráceně ÚSES?

O existenci chráněných území jako přírodní památky nebo chráněné krajinné oblasti ví každý, ale tato další forma ochrany přírody není již tak známá. V krajině se většinou nedozvíte, že se právě nacházíte v území takto chráněném, zjistíte to jedině v územním plánu obce.

 

Územní systém ekologické stability (ÚSES) zahrnuje přírodě blízké části krajiny a skládá se z biocenter a biokoridorů. Biocentra jsou oblasti v krajině, u kterých chceme zachovat současný stav nebo zde vysázet novou zeleň, biokoridory jsou široké pásy zeleně, které tato biocentra propojují. ÚSES je zaznamenán v územním plánu, který tato místa chrání před výstavbou. Pro zlepšení stavu naší krajiny se navrhují nová biocentra a biokoridory především v rozsáhlých polích, cílem je vysázet zde stromy, které se v dané oblasti přirozeně vyskytují. Setkat se ale můžete i s biocentry tvořenými rybníky, loukou a dalšími typy krajin.

 

Pojďme se podívat, jak ÚSES vypadá například v okolí Hádeckých lomů v Brně.

V územním plánu města Brna, který doposud platí, jsou vymezeny přírodní památky Kavky a Velká Klajdovka, žádné biocentrum se tu nenachází. V připravovaném územním plánu, který by měl vstoupit v platnost v roce 2025, je to ovšem jinak. Plánuje se zde biocentrum, které zahrne obě přírodní památky i bývalé lomy. To zajistí možnost obnovy krajiny v území. Příkladem je Růženin lom, kde vznikla jezírka a který se stal domovem pro nejrůznější vzácné druhy rostlin.

Hezký výhled na lomy a na celé Brno se naskýtá z Hádecké planinky, na kterou se snadno dostanete po místních cestičkách přímo z lomu. Hádecká planinka už neleží na území města Brna, ale nachází se v obci Kanice. Je chráněná nejen jako národní přírodní rezervace, ale i jako biocentrum. Pokud budete územní plán obce studovat podrobněji, tak si všimnete, že toto biocentrum je velmi rozsáhlé, daleko větší než jiná.

V rámci ÚSES se vymezuje několik úrovní: místní biocentra menší rozlohy, regionální biocentra zahrnující větší území a nadregionální biocentra ještě větší rozlohy. Pro biokoridory platí to samé, jejich šířka se odvíjí od toho, do jaké úrovně náleží. ÚSES často zahrnuje zákonem chráněné lokality, ale především je vymezován tam, kde je potřeba podpořit ochranu území. Vymezení biocenter je ideální nástroj pro ochranu míst menší rozlohy, která nejsou zákonem nijak chráněna, ale byla by škoda, kdyby byla člověkem zničena.

 

A co všechno na pozemku ÚSES územní plán povoluje?

V textové části územního plánu je vše vysvětleno v podmínkách využití území. Dům si v biocentru rozhodně nepostavíte. Za určitých podmínek většinou bývají možné pouze technické nebo dopravní stavby, pokud nejdou postavit jinde.

 

Když už víte, co je to ÚSES, podívejte se do územního plánu. Zkuste najít, kde se nachází nejbližší biocentrum od vašeho domova. Uděláte si pěknou procházku a ještě třeba zjistíte, že ten les za vaším domem je přece jen nějak chráněný.

 

Autorka Lucie Buryšková je geografka, podílí se na tvorbě územních plánů a má ráda přírodu a vše kolem ní.


Fotogalerie: