Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Udržitelné Vánoce

Vánoce sice mají být svátky klidu, rozjímání a času s blízkými. Mnozí je však máme spojené s přejídáním, hromadou dárků a stresem, kdy to všechno nakoupit a kde na to vzít peníze. Na Vánoce se mnohem více spotřebovává než kdy jindy v roce. Obchodníci námi cíleně manipulují, protože se v tomto období roku prodá nejvíce jejich zboží. Je jen na nás, jestli se necháme chytit do jejich pasti, nebo si Vánoce vychutnáme po svém. 

 

Dárky

Dárky patří neodmyslitelně k Vánocům. Symbolizují to, že na někoho myslíme, že mu chceme udělat radost. Neměří se však cenou, ale spíše nápadem či energií do dárku vložené. 

  • MNOŽSTVÍ DÁRKŮ - Kupte radši méně dárků, ale kvalitních. 
  • LOKÁLNÍ DÁRKY - Zaměřte se na výrobky českých firem a tvůrců před těmi, co k nám putují přes půl planety. 
  • ZÁŽITKY A POUKAZY - Mnoho lidí ocení kulturní, cestovatelské či sportovní zážitky, které by si sami nedopřáli. Součástí daru může být také váš čas. Například, že vezmete starou babičku do divadla, děti na výlet apod.
  • VLASTNORUČNĚ VYROBENÉ - Využijte dovednosti nebo možnosti, které máte a vyrobte svým blízkým dárek. Nemáte fantazii? Vyhledejte si tipy na internetu. Nejste manuálně zruční? Pořád máte mnoho možností: nechte vytisknout fotografii nebo kalendář, zpracujte video z dovolené, vyrobte domácí nutelu nebo paštiku apod.
  • Z DRUHÉ RUKY - Pro nákup dárků se nebojte využít secondhandy, bazary či antikvariáty. Na internetových online tržištích často nakoupíte zboží, co se již neprodává a ve velmi dobrém stavu.
  • CHARITATIVNÍ DÁRKY - Další možností mohou být různé charitativní trhy a obchůdky, nákupem zde děláte radost hned dvakrát. Můžete tak pomoci sociálně znevýhodněným skupinám (např. Nocleženka), ochraně přírody (např. Místo pro přírodu) nebo pomoc lidem v chudších zemích (např. Skutečný dárek).
  • PODPORUJÍCÍ UDRŽITELNÝ ŽIVOT - Existuje široký výběr dárků, které potěší nejen obdarovaného, ale i životní prostředí. Jmenujme například designový opakovaně použitelný kelímek na kávu či skleněnou láhev, veselou síťovku nebo látkovou tašku, ekodrogerii apod. 

 

Balení dárků

  • OPAKOVANĚ POUŽITELNÉ OBALY - Zkuste se na Vánoce obejít bez balicího papíru, jde to docela lehce. Využijte látkové sáčky, vyrobte si balicí kusy látky (viz foto), které můžete každoročně znovu použít nebo je obdarovaný pošle dál. Dárkové tašky si schovejte na příště, jmenovky volte tak, aby nepoškodily tašku.
  • VYUŽIJTE KRABICE - Další možností je balení dárků do “převrácených krabic”. Potištěnou krabici rozlepte ve spoji, převraťte ji rubem ven a znovu slepte. Získáte tak jednobarevnou krabici, kterou můžete pomalovat, potisknout nebo jen převázat barevným provázkem, případně dozdobit pěknou jmenovkou či větvičkou. Použít lze krabici přímo od výrobku - dárku nebo použít krabici z něčeho jiného.

 

  

foto: Nápady pro Aničku a Pixabay

 

Dekorace

  • PŘÍRODNÍ MATERIÁLY - Vyrábíte-li vlastní dekorace, dejte přednost přírodním materiálům, jako jsou šišky, větvičky, sušená jablíčka, dřevo, přírodní provázek či lýko. Pěkné ozdoby lze vyrobit i využitím odpadu - například kousků kartonů, obalů od vajíček či ruliček od toaletního papíru. I u kupovaných ozdob dejte přednost dřevěným, slaměným, skleněným ozdobám před plastovými. Původ v Česku má rozhodně přednost.
  • OPAKOVANÉ POUŽITÍ - Snažte se, aby většina dekorací byla trvalá a šla použít i v příštím roce. Vyjímku mají jen ozdoby jedlé (perníčky, jablíčka, křížaly), ty doporučujeme uklidit do bříška.
  • ÚSPORNÉ SVĚTELNÉ ŘETĚZY - Používejte raději LED světýlka, která spotřebovávají výrazně méně elektřiny.

 

  

foto: Pixabay a Nápady pro Aničku

 

Vánoční stromeček

  • ŽIVÝ STROMEK V KVĚTINÁČI - Nejšetrnějším vánočním stromečkem je živý stromeček v květináči, který lze po Vánocích vysadit do lesa. Na Rezekvítku takovéto stromečky nabízíme (více o projektu zde). Při koupi si dejte pozor na původ a stav sazenice - některé obchody ve snaze o co nejmenší květináč a velký strom osekají stromům kořeny a tyto stromky Vánoce nepřežijí.

 

Jídlo

  • NEPLÝTVAT - Nenechme se strhnout vánočním konzumním trendem přejídání. Nakupujme s rozumem a jen to, co jsme schopni sníst. Dobrým pomocníkem může být nákupní seznam. Případné zbytky zamražte. 
  • Na Vánoce, stejně jako po zbytek roku, bychom měli preferovat lokální výrobky a s minimem obalů.

Fotogalerie: