Projekt byl realizován od dubna roku 2015 do března roku 2016.
Vytvořili jsme jej se třemi cíly:
1) vzdělávání, výchova a osvěta cílových skupin v oblasti ochrany přírody a krajiny a její biodiverzity především prostřednictví přímého kontaktu s chráněnými územými města Brna a okolí.
2) podpořit pozitivní vztah cílové skupiny k přírodě, touhhu trávit v ní více času a aktivně zapojit některé cílové skupiny do ochrany přírody.
3) pomoci vybraným chráněným územím (PR Kamenný vrch, NPR Hádecká planinka atd.) - nejen zachovt jejich rozmanitot, ale pracovat na jejich rozvoji a stabilizaci cenných biotopů a též podpořit návštěvnickou infrastrukturu na PR Kamenný vrch.
Cílovou skupinou projektu byli:
- žáci a pedagogičtí pracovníci základních a středních škol v Jihomoravském kraji
- veřejnost
- senioři
- Rezekvítek a jeho zaměstnanci
Cíle projektu naplňujeme realizací aktivit, které jsou rozdělené do 4 skupin:
1) Po stopách konikleců (sada vzdělávacích aktivit pro seniory)
Cílem první aktivity je zvýšit povědomí seniorů o ochraně přírody a krajiny, seznámit je s pestrostí rostlinné a živočišné říše, probudit v nich zájem o životní prostředí a umožnit jim přímý kontakt s přírodou.
Vytvoříme sadu aktivit věnovaných zvláštěchráněným územím v Brně, na kterých se vyskytuje silně ohrožený druh - koniklec velkokvětý. Sada bude obsahovat dvě přednášky a exkurzi na PR Kamenný vrch.
Finančně podpořeno MČ Brno-Nový Lískovec.
2) Dny pro Kameňák (jednodenní pracovně-vzdělávací aktivity)
Cílem druhé aktivity bude aktivně zapojit širokou veřejnost, studenty SŠ, žáky ZŠ a jejich pedagogy do péče o PR Kamenný vrch. Prostřednictvím této aktivity zvýšit povědomí cílové skupiny o přírodním bohatství daného místa a podpořit jejich osobní vztah k němu. Cíle této aktivity naplníme dvěma typy akcí pro různé cílové skupiny:
A) Kameňáková brigáda pro širokou veřejnost
B) Děti pečují o Kameňák pro žáky a pedagogy ZŠ a SŠ
Finančně podpořeno MČ Brno-Nový Lískovec.
3) Děti dětem (sada tří na sebe navazujících aktivit pr ožáky 2. stupně ZŠ)
Cílem této aktivity bylo přímo vzdělat žáky a pedagogy 2. st. ZŠ v oblasti zvláštní ochrany přírody za využití přímého kontaktu s přírodou na místním zvláště chráněném území (dále jen CHÚ). Žáci a učitelé budou po absolvování aktivity vybaveni v uvedené problematice teoreticky i prakticky. Dalším cílem je také ve stejné oblasti zprostředkovaně vzdělat žáky a učitele 1. či 2. st. ZŠ prostřednictvím aktivit, které přímo podpoření žáci pro své spolužáky vytvoří a zrealizují.
K této aktivitě vznikla tištěná metodika, její elektronickou verzi můžete stáhnout zde.
Projekt je podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
4) Sraz s duchem místa
Cílem aktivity je seznámit cílovou skupinu (širokou veřejnost - studenty, pracující a důchodce) s vybranými chráněnými územými města Brna a okolí, které mnozí z nich mají v místě bydliště. Tím zvýšit jejich podvědomí v oblasti ochrany přírody a biodiverzity.
5) Vzdělávejme se pro zítřek (podpora rozvoje Rezekvítku)
Poslední aktivita projektu vyplývá z vnitřních potřeb Rezekvítku pro jeho rozvoj. Touto aktivitou chceme posílit rozvoj organizace, rozšířit a zvýšit odborné znalosti a dovednosti některých zaměstnanců v jejich oboru pro lepší konkurenceschopnost organizace natrhu. Dále chceme podpořit propagaci Rezekvítku a to konkrétně na akcích pro veřejnost a pro školy.
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejna a Norska v rámci EHP fondů.