Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Po naučných stezkách

Nová Naučná stezka v Brně-Komíně

Na jaře 2024 vznikla nová Naučná stezka Připrav Brno. Vede mezi zastávkami MHD Kamenolom (jedna zastávka před Zoologickou zahradou směrem z centra) a Komín, sídliště. Je dlouhá 2 km s mírným stoupáním do kopečka. Vytvořil ji Rezekvítek ve spolupráci se statutárním městem Brnem. Skládá se z osmi zastavení s interaktivními prvky. Brňanům přibližuje tematiku klimatické změny pomocí různých oblastí jako je udržitelná doprava, zodpovědné stravování, šetrný domov, energetika, modrozelená infrastruktura apod.

 

Stezku se nemusíte bát navštívit i za horkých letních dní, většina trasy vede ve stínu lesa. I se zastavením se u jednotlivých tabulí a plněním úkolů vám procházka zabere maximálně hodinu.

 

   

 

Lacinova stezka Květnicí

K návštěvě doporučujeme i další naučnou stezku z dílny Rezekvítku, tentokrát ve spolupráci s městem Tišnov. Nachází se na kraji Tišnova, tedy zhruba 30 minut autem či vlakem z Brna.

Stezka vede přes unikátní kopec Květnice, který geologové, botanici, zoologové i speleologové považují za malý ráj. V útrobách kopce se skrývají nečekaně rozsáhlé podzemní prostory s krápníkovou výzdobou. Veřejnosti je přístupná pouze jedna jeskyně – Králova – a to pouze o jarní mineralogické burze a během dnů otevřených dveří. Objevena byla poměrně nedávno, proto v ní stále pokračují jeskyňářské práce. Květnice je známá také jako velmi bohaté mineralogické naleziště.

Výjimečná je však i fauna a flóra tohoto kopce. Najdeme zde stovky druhů rostlin, z nichž mnohé patří mezi vzácné či ohrožené druhy. Bylo zde zaznamenáno kolem 250 druhů motýlů a téměř 50 druhů ptáků.

 

Naučná stezka má 13 zastávek a začíná u úpatí kopce, poblíž vlakového i autobusového nádraží v Tišnově. Je dlouhá 7,2 km a projdete ji přibližně za 2,5 hodiny.

 

Výlet můžete spojit s návštěvou kláštera Porta coeli i výborné cukrárny v Předklášteří.

 

   

 

Biokoridor v Medlánkách

Víte, že první biokoridor v Brně se nachází v Medlánkách (podél Medláneckého potoka)? A opět v tom má prsty Rezekvítek. Od roku 2008 jsme zde za pomoci donátorů, místních občanů, dobrovolníků i studentů vysadili přes dva tisíce dřevin i s následnou péčí.

Z původního lánu polí se stává příjemné stinné místo k procházce místních obyvatel, které stále rozšiřujeme. Dřeviny v létě odpařují vodu, čímž zlepšují místní mikroklima, dále brání větrné erozi. V neposlední řadě biokoridor přispívá k podpoře přírodní rozmanitosti, migraci živočichů a rozvoji místní komunity.

 

Kolem biokoridoru vede pětikilometrová Medlánecká naučná stezka. Dovede vás až k Medláneckému letišti, kde za dobrých podmínek můžete pozorovat kolonii syslů. Děti najdou vyžití také na dobrodružném hřišti Halda, odpočinek nabízí posezení u Medláneckého rybníka či v lesíku u studánek. Pokud byste si výlet chtěli ještě protáhnout, v blízkosti biokoridoru se nachází také dvě chráněná území – Medlánecké kopce a Medlánecká skalka. O nich se více dočtete zde.

 

   

 

Více naučných brněnských stezek naleznete zde. 

 

foto: archiv Rezekvítku, K.Ondra

 

 


Fotogalerie: