Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Natrhejte si květiny z nové divočiny

Nedávno jsme psali o ušlechtilé likvidaci lupiny mnoholisté, zvané též vlčí bob. Doporučovali jsme lupinu, kterou najdete v přírodě, trhat do kytice s bohatě fialovými květy. Po zveřejnění jsme zaznamenali ohlas médií, dokonce se náš příspěvek objevil v hlavních zprávách České televize.

 

Bobem to zdaleka nekončí. Trhat a následně využít se mohou i další invazní rostliny, které jsou sice krásné, ale umí i potrápit nejedno chráněné území i krajinu vůbec. Vybrali jsme proto několik druhů, které můžete v těchto dnech ještě potkat za květu nebo které teprve pokvetou. Díky utržení zabijete dvě mouchy jednou ranou – uděláte radost sobě i svým blízkým, radost uděláte řadě ochranářům přírody.

 

Severoamerické astřičky – zvané také jako hvězdnice, mají drobné kvítky s nápaditě vystouplým žlutým terčíkem uprostřed, mezi hlavní zástupce patří astřička novobelgická, astřička kopinatá a astřička novoanglická, rozdíl je především v květu, novoanglická je většinou světle fialková, novobelgická je žíhaná mezi modrou a bílou, kopinatá je bílá (někdy žlutá), kvetou od srpna do října

 

Turan roční – podobný astřičkám je turan roční, používal se opět na okrasu, rozdíl mezi astřičkami je v listu (má oválnější listy), květu (kvete od června do září), ve výšce (může mít až 1,5 m) i strategii, neboť turan je trvalka, ale pokud vykvete, umírá (kdežto astřičky se šíří i klonálně)

 

Zlatobýl kanadský a obrovský – naši dva oblíbenci ze severní Ameriky, rozdíl není ani tak ve výšce, jako spíše v chlupatosti, kdy kanadský zlatobýl je výrazně chlupatý včetně listů, zlatobýl obrovský je spíše lysý, chloupky mohou být jen na okrajích listů, zlatobýl obrovský má červenou lodyhu a řapíky listů, kanadský má vše zelené, jako jedny z mála invazek jsou zlatobýly léčivky pro podporu vylučování a léčbu zánět močových cest, kvetou od srpna do září

 

U těchto druhů stejně jako u lupiny musíme zamezit odkvetení a tvorbě semínek. Proto jen nejlepší trhat či škubat v plném květu. Dobré je, když rostlinu vytrhnete i s kořenem – nebojte, jde to velmi snadno, kořen ucvaknete nůžkami a rostlinu zakrátíte na požadovanou délku tak, aby se vešla do vázičky. 

 

Vytvořte si jednodruhové nebo kombinované kytice podle toho, na které druhy na procházce narazíte. čím více, tím lépe. Obdarovat pak můžete kohokoliv. Oproti původním tipům s vlčím bobem můžete udělat radost paní úřednici, řidičce autobusu či tramvaje, novomanželům, kamarádce nebo kamarádovi, kteří nyní v létě slaví narozeniny či svátek.


Fotogalerie: