Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Květnaté záhony

Květnatý záhon je druhově pestrý trávník lučních bylin, který poskytuje opylovačům potravu a musí se méně intenzivně udržovat než běžné trávníky. Květnatá louka může napodobovat přirozená společenstva bylin. Díky úbytku kdysi tradičních luk plných květin mizí z naší krajiny a přírody motýli, včely, hmyz a další opylovači i celé luční ekosystémy. Sterilní zelené trávníky postrádají rozmanitost a pestrost, které květnaté louky nabízejí. Nemusí se tak často udržovat a nabízejí pestřejší, zajímavější zpracování plochy na zahradě.

 

Úsek péče o přírodu tento měsíc několik takových záhonů vysel. Nakoupili jsme několik už předem připravených směsí květnatých osevů a při té příležitosti jsme neodolali a sami jsme i dvě, tři směsi namíchali. Založili jsme několik zkušebních záhonů, kde můžeme porovnávat, experimentovat a sledovat koupené i námi připravené směsi, jejich vývoj a rozmanitost rostlin. Abychom měli co nejlepší úspěšnost, a ukrátili si čas čekání na výsledky, tak jsme zkusili vytvořit závlahový systém. Zatím by se dalo říci, že jsme ve stavbě uspěli.

Teď zkoušíme testovací osevy na různých lokalitách v Brně a jeho okolí. Jedno z takových stanovišť, se kterým spolupracujeme, jsou Kobylnice. U místního hřbitova jsme provedli výsev několika typů směsí.


Fotogalerie: