Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Květnaté čtverce místo pásů

Rezekvítek se snaží podporovat biodiverzitu nejen v lomech a na chráněných územích, i v zastavěném území. Nedávno jsme informovali o hmyzích domcích, nyní přišly na řadu květnaté louky na podporu motýlů, brouku a mnoho další breber z říše hmyzu.

 

Ačkoliv jsou teď moderní tak zvané květnaté pásy, Rezekvítek přichází s myšlenkou květnatých čtverců. Ty už jsme testovali letos na jaro s naší směsí Kamelína. Na konci října jsme provedli další pokus. Tentokrát jsme zavítali do Medlánek, kde jsme vytvořili šest plošek.

Plošky o výměře 1 × 1 m jsme před výsevem poryli, drn rozbili, plošku pohrabali a oseli různými směsmi. Opět jsme zkoušeli naše mixy, ale i zakoupené, předem namíchané směsi. Čtverce jsme pak překryli kompostem a plochu ohraničili.

Je důležité, aby se plochy neposekly a nechali neposečené přes celou sezónu. Druhy, kterých je v každé směsi přes dvacet, různě kvetou v průběhu roku a je nutné je nechat odkvést a vysemenit. Navíc jsou to dvouletky či trvalky, které kvetou až druhým rokem. Bohužel na řadě míst, kde jsme letos zkoušeli naše druhově pestré směsi, majitelé nevydrželi pohled na divočinu jeden krát jeden metr a vše posekli.

 

Práce s těmito typy travino-bylinných porostů není jednoduchá a vždy je to experiment, který může i nemusí vyjít. Zde se vyplatí mít trošku výdrž a opravdu počkat jeden rok, přestože ve směsi převládá řepka nebo jetel. Vše má svůj čas, slova: „teď a hned“ v režimu přírodě blízkých zahradních úprav opravdu neplatí.

 


Fotogalerie: