Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Rezehrátky
Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Rezehrátky

Květinová hádanka

Jaro je ročním obdobím, na které se asi každý těší a nedočkavě vyhlíží první květy. My si tento zázrak můžeme přivolat, stačí papír, nůžky, pastelky a vodní hladina.

Na papír (může být obyčejný kancelářský, ale i trochu silnější) nakreslíme kroužek o průměru 3-5 cm. Kolem něj přidáme okvětní lístky podle fantazie nebo podle skutečných rostlin. Vybarvíme, vystřihneme a okvětní lístky přeložíme na střed květiny, barevnou stranou dovnitř. Potom už stačí položit květ na vodní hladinu a pozorovat.

 

Jak tento malý zázrak ještě rozšířit? Můžeme pomocí něj sdělit ostatním nějakou zprávu – stačí na středy květin napsat písmenko nebo slovo. Když se pak všechny květy otevřou, skládáme slovo (větu) dohromady.

My tento malý trik používáme například v programu o louce pro menší děti. Řekneme si, že budeme spolu zkoumat květiny, a že když našim květům dopřejeme to, co potřebují rostliny k životu, třeba nám prozradí, kde máme hledat jejich kamarádky. Potom je složené (zavřené) položíme na vodní hladinu a čekáme. Až se otevřou, objeví se písmenka a děti z nich poskládají slovo LOUKA. No, a pak jdeme společně na louku hledat různé typy a tvary květů.

 

Líbí se vám toto malé kouzlo? Další hravě objevitelské náměty můžete získat například na našich seminářích pro pedagogy, na které vás vřele zveme.

 

 

Šablonu s květinami si také můžete stáhnout zde:


Ke stažení:

Fotogalerie: