Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Koniklec velkokvětý

(Pulsatilla grandis)

 

Asi není rostlina, kromě rozrazilu rezekvítku, která by byla s Rezekvítkem více spjatá než koniklec velkokvětý. Vyskytuje se na mnoha územích, o která se staráme. Největší, nejvýznamnější a s Rezekvítkem nejdéle spojená je přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně Novém Lískovci. Každoročně tu na jaře vykvétá kolem 63 tisíc trsů koniklece velkokvětého.

 

 

Všimli jste si, že když na jaře kvete (většinou od března do května, ale jsou i výjimky kvetoucí i v září), je lodyha s květem nízká zhruba 3–15 cm, a jakmile odkvétá, prodlouží se na 13–40 cm? Důvodem je zřejmý. Plod koniklece, nažka s dlouhým chlupatým chmýřím, se rozšiřuje pomocí větru. Má-li se plod dostat dál od mateční rostliny, je to snadnější z větší výšky.

V dubnu většinou přichází ten okamžik, kdy se fialový koberec promění na stříbrno-hnědý, kdy trsy květů nahradí odkvetlé lodyhy s nažkami. Snad je tento pohled i hezčí než zprofanovaný fialový koberec. A možná je to i tím, že je v rezervaci mnohem méně lidí a větší klid :D.

 

        

 

Koniklec patří do čeledi pryskyřníkovitých (stejně jako pryskyřník, orsej, blatouch či sasanka), což znamená že i on je jedovatý. Obsahuje toxickou látku ranunculin, vyvolávající zvracení a průjmy. Prý chutná hořce, ale my to nezkoušeli a ani vy to radši nezkoušejte. Přece jen byste se mohli přiotrávit, a k tomu ještě porušit zákon.

Koniklec velkokvětý je silně ohrožený druh a je chráněn zákonem. Chráněna jsou všechna vývojová stádia a rovněž jejich biotop. Což znamená, že se nesmí chodit na louky s koniklecem, aby nebyl narušen jejich vývoj a rozšiřování.

Roste především na slunných stepích, ve společenstev nízkých trávníků a na skalách, s půdou chudou na živiny. Jeho výskyt je závislý na pastvě nebo každoročním sečení travnatých ploch, aby nedocházelo k zarůstání trávou a křovinami. Proto každoročně Rezekvítek pořádá dobrovolnickou brigádu na Kamenném vrchu v Brně. Přidat se může kdokoliv, každá pomoc se počítá a je vítaná. Pokud nemůžete dojít osobně, tak můžete naši práci podpořit finančně přes tuto veřejnou sbírku na Darujme.

 

Objevíte-li koniklec mimo chráněné území a zahrádku, dejte nám o nám vědět. Zapojte se do mapování konikleců.

 


Fotogalerie: