Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

KomuNika - Zalévací pravítko

Už vloni jsme na Rezekvítku vydali zalévací pravítko. Tento nápad jsem dostal, když jsem zpracovával prezentaci týkající se péče o ovocné dřeviny a pak zjistil, že lidé mnohdy neví, jakým množstvím vody zalévat. Podle pravítka můžete snadno a rychle zjistit, kolik vody potřebuje strom na jedno zalití. O pravítku se toho moc neví, proto si zaslouží menší propagaci.

 

Jak se používá?
Jedná se o pravítko z tvrzeného papíru s měřítkem 20 cm. Kromě stupnice vzdáleností se na pravítku objevují počty litrů. Jeden centimetr odpovídá přibližně desítce litrů. Avšak desítky nejdou popořadě – 1 cm odpovídá 10 l vody, 2 cm je 30 l vody, 5 cm se rovná už 100 l. Čísla jsou převedena z oborové normy, kde jsou hodnoty uvedeny podle výšky a obvodu kmínku. Tyto parametry jsme sjednotili, upravili a převedli na průměr, aby se dala snadno aplikovat na pravítko.
Stačí přijít ke stromu, přiložit pravítko ke kmenu a v prsní výšce (tj. 1,3 m od země) odečíst hodnotu. Nic se neohýbá dokola (jedná se o průměr, nikoliv obvod). Pod centimetrovou řadou jsou uvedeny litry, které jsou třeba na jednu zálivku. To znamená, přiložím-li pravítko ke stromu, který má průměr kmene 10,4 cm, musíme na jednu zálivku použít 240 litrů vody.
Sice se to zdá, že je to hrozně moc vody, ale takový strom, aby se pořádně „napil“, vyžaduje optimální dávku. Je to jako byste velkou žízeň hasili náprstkem vody, i když víte, že potřebujete vypít téměř celou láhev vody.

 

Několik rozměrů
Pravítko má doslova několik rozměrů. Je to samotné pravítko, kterým můžete měřit cokoliv včetně stromů. Můžete si jím podtrhávat, jak to dělám já sám. Hlavním účelem je však zjistit, kolik vody jeden strom potřebuje. Kromě toho jsou v pravítku zakódovaná dvě důležitá sdělení.
Ostatně na pravítku to píšeme. Stromy po výsadbě, zvláště pak ty velké, kterým říkáme odrostky nebo alejovky, vyžadují zálivku minimálně první tři roky. Platí, a pravítko je důkazem namísto slibů, že čím je strom větší, tím potřebuje více vody. V prvním roce se může jednat až o deset zálivek v nejteplejších měsících roku (od června do září). Pamatuji roky, kdy jsme zalívali i patnáctkrát za rok. Bez zálivky stromy uschnou, proto pokud nemáme zajištěnu následnou péči o stromy, tak je lepší nesázet vůbec. Jestliže se rozumný člověk na pravítko podívá, musí si zákonitě uvědomit, že vysadit strom není jen tak.
Neméně důležitou zprávou číslo dvě je, že nemá smysl zalévat velké, většinou již dospělé stromy. Naše pravítko končí 430 l u hodnoty 18–19 cm. Lehce by se dalo spočítat, kolik vyžaduje statný strom, třeba památný dub v jižním cípu Moravského náměstí v Brně, který má průměr 131 cm. Lít k takovému stromu vodu dětskou konvičkou je pouhé plivnutí do moře. Má-li to být výchovné pro děti a osvětové pro dospělé, je to balamutění a učení se nesmyslů.

 

Tři mouchy jednou ranou
Naše výuková pomůcka je jedním z příkladů, jak skloubit dobré s užitečným. Můžeme říct, že jsme zabili tři mouchy jednou ranou. Kromě praktičnosti chceme pravítkem zdůraznit úskalí pandemického sázení. Výsadby stromů a samozřejmě i keřů jsou šlechetné, jen se nesmí dělat bezhlavě. Rozhodně neplatí čím více stromů, tím více spasíme Česko, budoucnost nebo snad, že uchráníme klima. Chceme-li sázet, musíme volit vhodné velikosti a úměrná místa k výsadbě, v neposlední řadě si musíme uvědomit, že výsadba je jen jedna třetina úspěchu. Zbývající dvě třetiny jsou… hádejte, co?

 

Zalévací pravítko najdete nyní v e-shopu Rezekvítku. Hodit se bude komukoliv z vás, ať jste malí zahradníčci nebo velcí zahradníci, správci zeleně, úředníci radnice nebo sazeči.

 

Vilém Jurek, vedoucí úseku Péče o Přírodu Rezekvítku

 

Pravítko bylo vytvořeno v rámci projektu Dobrovolně pro přírodu, který byl finančně podpořen městem Brnem a Ministerstvem životního prostředí, materiál nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Dotisk pravítka byl podpořen v rámci stejnojmenného projektu Jihomoravským krajem. Pravítko je zdarma pro účastníky dobrovolnických sázecích brigád Rezekvítku.

 

 


Fotogalerie: