Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

KomuNika - V zimě hřeje a v létě chladí

Ačkoliv pomalu začíná babí léto, které se vyznačuje plnobarevností krajiny, nebudu tentokrát psát o krasopisných lesích, vůních otav, ranních mlhách a mlhavých náladách. Vzpomenu na uběhlé léto a zmíním jedno ryze praktické téma.
Na našem úseku je dlouhodobou tradicí, že i při sečení používáme přilby. Kdysi se nosíval jen obličejový kryt a sluchátka. Když mi v roce 2010 začala první kosící sezóna, byla pro mě kombinace krytu obličeje a uší doslova hororem. Tato sestava nebyla vůbec pohodlná. Sluchátka mi věčně padala na zem. Síťka obličejového štítu mně po hodině sečení sjela až k puse.
Jednou jsem si štít a sluchátka zapomněl vzít s sebou. V autě zůstala jen přilba, kterou jsem si z nouze nasadil. A stalo se něco pozoruhodného. Najednou všechno pasovalo, nic netlačilo, nepadalo a nesjíždělo. Navíc mi pod hlavou krásně proudil vzduch, neboť přilby mají všemožné větrací otvory.
Postupně jsem já i mí kolegové začali vnímat další výhody helem. Oranžové přilby docela dobře odráží světlo, čímž je člověk líp chráněn před úpalem/úžehem. Když děláte pod anebo mezi keři a stromy, nemusíte se bát, že si rozbijete hlavu o větev. Přilba je důležitá při práci v kamenitém terénu. Co chvíli od stroje odletí kámen. Namísto toho, aby pracovníkovi rozsekl hlavu, odrazí se kamínek pouze od helmy. Zásadní je pak, že je vše pohromadě, nic se nezapomíná a v autě není sluchátkový chaos.
Pokud ještě přilby při sečení nepoužíváte, určitě to vyzkoušejte. Stejně mnozí přilbu nosí při práci s motorovou pilou, tak proč nezačít i při sečení. Když to vezmu kolem a kolem, lze říct, že helma v zimě hřeje a v létě chladí. Ve všech ročních obdobích pak zcela a jistě chrání.

 

Vilém Jurek, vedoucí úseku Péče o Přírodu Rezekvítku


Fotogalerie: