Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Jak si zamilovat přírodu (ZÁŘÍ)

Malujeme bosou nohou

I noha může být malířský nástroj, projděte se vodou a otiskujte své šlápoty na kameny nebo beton. Kdo bude rychlejší, vaše nohy nebo síla slunce, která vaše stopy vysuší? A otiskovat můžete i bláto nebo přírodní barvy (smíchejte sodu, tvaroh a pigmenty z půdy). Ty vydrží na kamenech nejdéle.

 

Pevné objetí

Potřebujete vhodný les. Hledejte v něm stromy různého stáří, nicméně zapomeňte na počítání letokruhů. Stromy objímejte! Tenké stromky „chňapky“ obejmete lehce prsty jedné ruky, tlustší „škrtiče“ už musíte obejmout oběma rukama, tlusté „mazly“ už je třeba obejmout pažemi a na „změření“ těch největších velikánů „obrů“ budete potřebovat pár pomocníků, abyste je společně objali. Tak co, kterých stromů bylo nejvíce? Mladíků, či starých velikánů?

A když už jste v tom objímání, vyberte si strom, který lze dobře obejmout pažemi, a zahrajte si na medvěda. Obejměte strom pevně pažemi i nohama a vydržte co nejdéle. Určitě stojí za to vyzkoušet po medvědím způsobu různé tloušťky i druhy stromů.

 

Mimikry s kolíčky

pomůcky: barevné kolíčky a brambora přírodní i natřená na bílo

Mimikry neboli krycí ochranné zbarvení známe od řady živočichů. Schopnost splynout s okolím jim často zachrání život. Jak byste na tom byli s hledáním maskovaných tvorů vy? Každý si vylosuje dva různobarevné kolíčky nebo obarvenou a neobarvenou bramboru. Během pár minut je umístěte do vyhrazeného prostoru (ideální je různorodý les či park nebo vzrostlá rozkvetlá louka) tak, aby co nejvíce barevně splynuly s okolím. Kolíček by neměl být ničím zakrytý. Potom vyrazte do hracího pole znovu, tentokrát se ale snažte najít co nejvíce kolíčků od spoluhráčů. Kterou barvu bylo nejtěžší najít? Úspěšnost maskování se bude lišit v různých ročních obdobích. V létě zamaskujete zelený kolíček snadno, v zimě už to půjde o poznání hůře. A jak to bude s tou přírodní a obarvenou bramborou? Zkoušejte různé barevné varianty. Co takhle sytě modrý kolíček, podaří se ho schovat?

 

Tyto a soubor dalších 80 nápadů na hry podporující senzitivitu k přírodě včetně nádherných fotek najdete v aplikaci Zamiluj si přírodu nebo ve stejnojmenné knize. Do mobilu ji stáhnete zde. Kniha je k dostání tady. Také jsme pro vás připravili batoh plný námětů a pomůcek na prožitkové aktivity v přírodě Senzohrátky. Najdete v nich mimo jiné také sadu barevných kolíčků, které se vám budou k aktivitě hodit.

 


Fotogalerie: