Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Jak si zamilovat přírodu (LISTOPAD)

Využijte každou volnou chvíli a jděte si vychutnat letošní nádherný podzim. Vychutnat si babí léto – slunečné, teplé dny, barevné listí a ve větru vznášející se pavučinky.
Stačí se jen toulat přírodou a mít oči otevřené. Pokud hledáte inspiraci, co venku dělat, tak níže uvádíme pár tipů, které najdete též v knížce "Zamiluj si přírodu" a stejnojmenné mobilní aplikaci, která může být vaším parťákem na toulkách nejen s dětmi (do mobilu ji stáhnete zde).
 
V hromadě listí
Nechte se do listí zahrabat. Chvíli tak vydržte, pocítíte, jak listí izoluje, jak je vám teplo. Ti odvážnější si nechají vrstvou listů přikrýt i obličej. Cítíte, jak podzimní listí krásně voní? Pokud si netroufáte nechat listí kupit na sebe, nechte si vyrobit obrys těla z barevných listů. Jen si pohodlně lehněte na zem (či podložku), zavřete oči a čekejte, co vaši spoluhráči vykouzlí.
Pokud hrajete v listnatém lese, kde je materiálu opravdu nekonečně, tak nezapomeňte na obyčejnou schovku. Protože kam se lépe schováte než do kupy listí! Nahromaděné listí, které zůstane na jednom místě po vašich hrátkách, určitě udělá radost všem ježkům z okolí!
 
Hmatání na sto způsobů
pomůcky: šátek na oči, přírodniny, které si můžete nasbírat při procházkách venku
Do látkových sáčků nebo jen do ruky dávejte hráčům (kteří mají zavázané oči) různé přírodniny a nechte hráče poznávat, co v nich je. Hmatat se dá přes látku i přímo na danou věc v pytlíčku. Hodí se šišky, kamínky, ulity, různé plody (kaštany, žaludy,..) větvičky, ale i drobné sypké věci, jako jsou různá semínka, písek nebo jehličí.
 
Hry ve větru
Nemusíte jen stavět draky. Vyrábějte větrníky, větrné ocasy, nechte vlát šátky. Navažte si stužku nebo jemný šátek na hůlku nebo si připevněte velký hedvábný šátek na ruce a ramena a rozběhněte se.
A když fouká tak, že už neslyšíte vlastního slova a chůze proti větru se stává obtížnou, zkuste jen tak vlát ve větru, nechat se pohupovat.
 
Větrní hadi
pomůcky: krepový papír, nůžky
Z krepových papírů vytvořte metrové pásky a zavěste je na různá místa, různě vysoko, na ploty, stromy, stožáry, na keře a vyšší byliny. Až začne foukat, pozorujte, v kterých místech je vítr silnější, jaký má směr, jak je najednou vítr viditelný, jak se před vámi neschová. 
Některé pásky přivažte na dlouhé klacky a běhejte s nimi po louce, vyhazujte do větru a sledujte, jak se ve větru třepetají a podobně jak babí léto utíkají jedním směrem. Na závěr pozorování nezapomeňte pásky zase sundat.

Fotogalerie: