Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Jak si zamilovat přírodu (KVĚTEN)

Teplé a slunné dny, kterých začíná přibývat, jsou jako stvořené pro objevování přírody.  Tentokrát nebudeme potřebovat žádné pomůcky, vystačíme si bohatě sami se sebou. Vlastně jsou to aktivity, které všichni známe, jen jsme na ně jen možná pozapomněli. Pojďme si je připomenout, a hlavně našim dětem.
 
Válení sudů
Kdo se nikdy nekutálel ze svahu dolů, jako by v přírodě nebyl. Kdo si u toho nikdy nenarazil záda nebo koleno, koulel se příliš pomalu. Kdo se nepopálil o kopřivy, byl příliš oblečený.
 
Vylez na strom
Dnes už děti nenapadne na strom vylézt, když se nedíváte. Dnes jim tam naopak musíte často pomoct. Najděte bezpečný strom s pevnými větvemi a zkuste na stromě strávit nějakou chvíli, dejte si tam třeba svačinu při vašem výletu lesem.
 
Schovávaná 
I když je cílem vaší hry úplně jiná dovednost než vztah k přírodě, stejně ho často rozvíjí. Je dobré si to uvědomovat. Když hrajete obyčejnou hru na schovávanou a ležíte přitisklí za kamenem na zemi, ani nedýcháte, lezou po vás brouci a mravenci, ale vy se nesmíte ani pohnout, jste najednou součástí přírody.
 
Bosý výlet
Chůze bosky je příjemná a zdravá. Pokud jste ale bosochodec začátečník, nabízíme pár nápadů, jak na to. Začínejte na měkkých a příjemných površích, jako je tráva, mech či vlhký písek. Postupně přidávejte povrchy trochu komplikovanější, jako je jehličí či hrabanka v listnatém lese. Chcete-li něco opravdu příjemného, projděte se zarosenou loukou či chladivým blátem. Čím déle bosky chodíte, tím více si vaše noha zvyká, až nakonec drobné kamínky přestanete vnímat úplně.  
 
Tyto a soubor dalších 80 nápadů na hry podporující senzitivitu k přírodě včetně nádherných fotek najdete v aplikaci Zamiluj si přírodu nebo ve stejnojmenné knize. Do mobilu ji stáhnete zde. Kniha je k dostání tady. Také jsme pro vás připravili batoh plný námětů a pomůcek na prožitkové aktivity v přírodě Senzohrátky

Fotogalerie: