Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Jak na udržitelné Velikonoce

Velikonoce jsou nejvýznamnější svátky jara. Oslavují probouzení přírody, její plodnost, naději a lásku. Pro křesťany jsou největším svátkem roku oslavujícím zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V tomto článku bychom vám rádi představili možnosti, jak si Velikonoce užít a zároveň být co nejšetrnější k přírodě.

 

Jarní dekorace

Pro mnohé z nás je velkou radostí vyzdobit si po zimě byt jarně - svěže a vesele. Není však potřeba nakupovat plastová vajíčka, předchystané věnce a další dekorace často vyrobené v Asii. Pěknou jarní dekoraci si vyrobíte snadno sami. Jednoduchý věneček vyrobíme z proutí nebo březových větviček. Přizdobit ho můžete vyfouklými vajíčky, skořápkami, zelenými větvičkami, peříčky či jinými přírodninami. Pěknou dekorací budou také vyfouknutá vajíčka - nabarvená přírodními barvami nebo ozdobená peříčky či lisovanými lístky a květinami. Ty stačí pověsit na provázek či barevné lýko a máme vkusnou dekoraci na zeď, do okna či na větvičky ve váze. Návod naleznete například zde.

 

 

Foto: Mrs Greenery Shop, Nápady pro Aničku

 

Výslužka koledníkům

Nebojte se při barvení vajíček vyměnit chemické nebo smršťovací barvy na vajíčka za přírodní. Je to snadné. Ikdyž nedocílíte křiklavých barev, budete z nich mít skvělý pocit. Nejběžnější a nejlevnější variantou, kdy při barvení využijeme odpad, je barvení vajíček v cibulových slupkách. Docílíte tak hnědooranžových odstínů a s červenou cibulí hnědočervených odstínů. Běžně se tato vajíčka zdobí pomocí lístečků. Ty na vajíčko přitisknete a zafixujte pomocí kousku gázy nebo roztrhané silonky, kterou na krajích svážeme nití.  Ozdobená vajíčka pak povařte v roztoku slupek. Nakonec můžete potřít něčím mastným, abyste zvýraznili barvu a dodali lesk. Můžete vyzkoušet také další přírodní barvy - kurkumu, zelí nebo červenou řepu. Návody naleznete například zde. Nabarvená vajíčka můžete také dozdobit tradiční voskovou metodou za použití rozpuštěných zbytků voskovek. 

Chcete-li koledníkům dopřát i sladkou výslužku, upečte velikonoční perníčky nebo originální sušenky, vyrobte domácí čokoládová lízátka apod. 

 

 

Foto: Petra Pakostová, Cuketka.cz

 

Velikonoční pohoštění

Ani velikoční hodování není důvodem k plýtvání. Jako celý rok přemýšlíme co a kolik toho koupíme na sváteční tabuli. Můžeme letos zkusit omezit maso a nahradit ho alespoň částečně zeleninou. Maso z velkochovů nahradíme výrobky z férovějších a šetrnějších chovů. Dobrou službu nám také poskytnou jedlé plevele (kopřiva, medvědí česnek, bršlice, popenec), které můžeme zakomponovat do jídel (polévka, nádivka, salát apod.). Nejenže rostou zdarma, ale jsou skvělým zdrojem vitámínů, které na jaře naše tělo maximálně uvítá. Jako tahák pro celoroční využívání volně rostoucích rostlin v kuchyni doporučujeme brožuru Prostřeno v přírodě. Kuchařka z jarních rostlin je součástí naší sady Až zaťuká jaro.

 

Jarní úklid

Většina z nás se před Velikonocemi pustí do jarního úklidu. Jednak nám často přijdou návštěvy, pak také končí topná sezóna v kamnech a uklízíme zimní věci.

Než se pustíme do vytírání podlah a utírání prachu je dobré protřídit staré či nepoužívané věci. Zbavujeme se tak malého či nenošeného oblečení a obuvi, nevhodných darů či nákupů, přečtených knih a dalších věcí, které nám jen zabírají místo ve skříni nebo lapají prach na poličce. Věci často mohou ještě někomu posloužit, proto je dobré si zjistit, kde v našem okolí bychom je mohli věnovat. V Brně například fungují Dobročinné obchůdky Nadace Veronika (oblečení, obuv, knihy, domácí potřeby apod.), Charitativní bazar Baltazar, sběrné kontejnery textilu od Červeného kříže (oblečení i drobné elektro) atd. Knihy můžete také věnovat do knihobudek nebo v knihovně bývá sekce "zdarma k rozebrání". 

Co se týče samotného úklidu, je zásadní, čím budete domácnost umývat. Zvolíte-li ekologickou variantu, prospějete nejen životnímu prostředí, ale také svému zdraví. Mnoho čistících přípravků vám do domova vnese toxické látky. Přitom to jde i bez nich - šetrně k přírodě a často i levněji. S mnohými nečistotami si totiž poradíte s obyčejným octem a sodou. Návody na spoustu domácích čistících vychytávek naleznete zde. Pokud raději sáhnete po něčem hotovém, doporučujeme volit ekologicky šetrné značky, často jsou k dostání i v bezobalové formě (stáčení do vlastní nádoby v bezobalových obchodech a některých zdravých výživách).

 

Poznámka závěrem: Otázka používání vajec je hodně ošemetná. Všichni asi víme, že vejce z klecových chovů jsou zaplacená krutým životem slepic. Málokdo ví, že i v ostatních chovech jsou podmínky neradostné. Pokud si chcete udělat o původu vajec obrázek, doporučujeme se podívat sem. Obecně pak platí, že je dobré se pídit o zdroji vašeho jídla, že jídlem neplýtváme a ve svém jídelníčku omezíme maso a vejce (v současné době je v západní společnosti spotřeba mastných výrobků značně vyšší než člověk potřebuje a je pro něj zdrávo).

 


Fotogalerie: