Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Inspirace pro zahrady
Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Inspirace pro zahrady

Hmyzí hotely a domečky

Hmyz na zahradu patří. Spousta hmyzích zástupců nám v zahradě pomáhá - včely samotářky a čmeláci opylují květy, slunéčka a škvoři loví mšice, brouci čistí zahradu od rostlinných či živočišných zbytků. Aby se na naší školní zahradě těmto živočichům líbilo, a taky abychom je mohli pozorovat, můžeme jim vhodný příbytek na zahradu koupit a umístit nebo jej vyrobit.

 

Hmyzí hotel nebo domeček je stavba, která poskytne hmyzu zázemí pro kladení vajíček, vývoj larev, přirozenou skrýš. Základ by měla tvořit dřevěná konstrukce – bedýnka či paleta, domečky různé konstrukce. Jednotlivé „pokojíčky“ je pak nejlepší vystlat slámou, mechem, rákosovými stébly, stonky divizen či slunečnic, nalámanými klacíky nebo šiškami. Součástí mohou být i dřevěná polínka s navrtanými dírami či děrované cihly. Hmyzí hotel se doporučuje chránit z obou stran pletivem, aby se z něj nestalo krmítko pro ptáky.

 

Výroba hmyzích hotelů je zároveň zajímavá praktická činnost pro žáky. Můžete tvořit drobné dřevěné krabičky na pověšení či nové architektonické prvky do zahrady, záleží jen na vaší kreativitě. Jednoduchou skládačku hmyzího hotelu můžete zakoupit v našem e-shopu zde.

 

Hmyzí hotel můžete umístit téměř kamkoli - do parku, na zahradu nebo na balkón, na mez či stráň. Podstatou je, aby k němu měl hmyz dobrý přístup. Hotel umísťujeme na slunné stanoviště v závětří, orientované nejlépe na jihovýchod či jihozápad, 1 až 2 metry nad zemí. Připevňujeme na kmen stromu, na kůl do bylinkového záhonu či ideálně zeď domu či altánu. Když navíc v blízkosti budou lákavé květiny jako dobromysl, levandule, šalvěj, třapatka, kopřiva či lípa nebo podmiska s vodou, nebudete na hotelové hosty čekat dlouho.

 

Hmyzí hotel můžete doplnit o informační ceduli, aby všichni věděli k čemu a pro koho je tato stavba důležitá. Ceduli můžete vyrobit se žáky nebo si ji objednat u nás zde.


Fotogalerie: