Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Hledání pokladů

Máme pro vás několik ověřených aktivit z našich táborů, které děti baví a vydrží u nich neskutečně dlouho.

 

Hledání pokladů

pomůcky: papír, tužka, psací podložka, barevné hliněné kuličky

Hru je možné hrát ve skupinkách po cca 4 dětech nebo při menším počtu, každé dítě samo za sebe.

Vymezte si s dětmi hrací plochu (zahradu, část zahrady, hřiště či parku). Dejte dětem (každému nebo do skupin) psací podložku, papír a tužku a vyzvěte je, aby nakreslily podrobnou mapu vymezeného území. Pokud nikdy předtím nic podobného nedělaly je dobré jim ze začátku pomoci a upozornit je na body (lavičky, stromy, koše, prolézačky), které by v pořádné mapě chybět neměly.

Jakmile budou mít děti mapu nakreslenou, přichází na řadu schovávání pokladu a zde se liší postup pro skupinky a jednotlivce.

JEDNOTLIVCI:

Vyberte od dětí mapu a pošlete je ať se jdou třeba napít, aby neviděly, co a kde děláte. Poschovávejte barevné kuličky a skrýše zaznačte křížkem do jejich map. Mapy jim pak vraťte a nechte je hledat poklady.

SKUPINY:

Z každé skupiny přijde jeden hráč s jejich mapou a ostatní jdou stranou, aby neviděli co děláte. Vy schováváte kuličky a hráči místo zaznamenávají puntíkem do jejich mapy. Každá skupinka má svoji barvu kuliček, kterou hledají. Až jsou všechny kuličky schované, hráči, kteří zakreslovali skrýše předají mapy zbylému týmu, který jde hledat poklady.

Většinou děti v průběhu prvního hledání přijdou na to, že jim tam mnohé záchytné body chybí. Necháme jim mapu doplnit a vylepši. Hru opakujeme, dokud nás to baví. Skrýše je možné postupně ztěžovat – dávat dál od jasných bodů, dávat i nad zem….platí ale pravidlo, že poklad by měl být vždy vidět, alespoň kousek.

 

Pokladolovka

pomůcky: létací talíř (ufo)

Najděte na své výpravě či výletě co nejvíce pokladů. Jak takový poklad hledat? Pomocí pokladolovky z létacího talíře! Hoďte pokladolovkou a na místě, kam dopadla, pod ní najdete poklad. Vždycky a zaručeně. Dříve než odkryjete pokladolovku, zkuste poklad nahmatat rukou, poznáte, co tam je?

Své poklady sbírejte třeba do truhličky, kterou si z výletu donesete domů. Když už někoho bolí nohy a nechce se mu jít dál, pokladolovka ho jistě na cestu vytáhne. Jen dejte pozor, kde hrajete. Městský park sloužící k venčení psů nebude tím pravým místem.

 

Tyto a soubor dalších 80 nápadů na hry podporující senzitivitu k přírodě včetně nádherných fotek najdete v aplikaci Zamiluj si přírodu nebo ve stejnojmenné knize. Do mobilu ji stáhnete zde. Kniha je k dostání tady. Také jsme pro vás připravili batoh plný námětů a pomůcek na prožitkové aktivity v přírodě Senzohrátky. V našem eshopu najdete i originální hliněné kuličky.


Fotogalerie: