Úvod   >   Rezekvítek   >   Aktuality

Dřevěná novinka z Kameňáku

Možná si vzpomenete na soutěž participativních projektů „Dáme na Vás“, kde chodníček v roce 2021 zabodoval a skončil na druhém místě. Dva roky utekly jako voda a konečně jsme se dočkali realizace. Realizátorem je městská společnost Veřejná zeleň města Brna. Chodník je nakonec z modřínového dřeva, ačkoliv se původně uvažovalo o dubu nebo akátů. Vzhledem k tomu, že tento sortiment je poměrně drahý, šlo se levnější variantou. Výhodou modřínu je, že má dřevo mírně do červena,  takže bude ladit s plotem kolem rezervace.

Šířka chodníku je 150 cm. Trasa překlenuje jeden z nejvíce frekventovaných úseků. Právě tady docházelo k postupnému rozšiřování cestičky. Základní problém je v tom, že dříve cestička, dnes cesta silně eroduje a po dešti se rozbahní nebo je plná vody (jak je vidět i na fotografiích). Jakmile k tomu dojde, návštěvníci se nechtějí brodit v blátě a vezmou to bokem suchou variantou. Bohužel šlapou v místech, kde rostou koniklece. Každým rok se cesta posunuje o 30–50 cm. Největší ničení jsme zažili v době karantén (2020–2021), kdy bezohlední návštěvníci zničili souvislý pás v šířce jednoho metru.

 

Chodníček jsme dlouho a pečlivě rozvažovali. Nakonec nebylo jiného zbytí a něco (cokoliv) jsme museli dělat. Ustanovené koniklecové hlídky nebo pásky jsme nepovažovali za udržitelné. Takže jsme zkusili štěstí, přihlásili chodníček do „Dáme na Vás“ a zvítězili.

Chodník by měl přilákat návštěvníky, kteří budou procházet nad konikleci. Odpadá problém s rozblácenou cestou. Dokončení chodníčku se plánuje na konec letošního roku. Při koniklecích 2024 budeme dupkat po novém chodníku. Jeho součástí budou i zrekonstruované tabule s informačními panely, které se chystáme aktualizovat. Informace na stávajících tabulích jsou více než patnáct let staré a do dnešních chvil se ledasco změnilo. Třeba, že nově se můžeme v rezervaci potkat s chodníkem :).

 

Nezbývá tedy, než se těšit na nový chodníček, který bude sloužit nejen koniklecům a vzácné květeně, ale i všem návštěvníků, kteří budou mít možnost luxusní procházky mezi konikleci.


Fotogalerie: