Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Bylinkové dárky

Na dílničce z projektu Šetrně pro naši budoucnost podpořeného Statutárním městem Brnem jsme si vyzkoušeli vyrobit pár dárečků z bylinek. Přinášíme vám naše náměty, co vše lze z bylinek vyrobit. Třeba je využijete při přípravě vánočních dárků.

 

Čaje

Obdarovanému můžeme z bylinek vytvořit směs na míru. Můžeme se zaměřit na účinky bylin (čaj na relaxaci, nachlazení, imunitu apod.) nebo vytvořit čaj dle příležitosti (např. vánoční čaj, jarní detoxikační čaj). Vypsali jsme nejznámější bylinky podle jejich účinků. Můžete se tedy inspirovat tímto seznamem. Šikovné je také vyhledat si složení vaší oblíbené čajové směsi, kterou kupujete. Dále můžeme chuť vyladit kořením, což se hodí zejména na zimní čaje (skořice, badyán, hřebíček, anýz). 

 

Nachlazení: heřmánek, šalvěj, jitrocel, lípa, mateřídouška, bez, tymián, divizna, podběl, třapatka, rýmovník, anýz

Imunita: bez, divizna, kopřiva, šípek, třapatka, maliník, měsíček, šalvěj, růže

Relax/dobrý spánek: máta, levandule, meduňka, hřebíček, dobromysl, třezalka, heřmánek, lípa, mateřídouška

Zažívání: citronová tráva, zázvor, máta, anýz, meduňka, dobromysl

 

Pokud nějakou bylinku užíváte častěji, je vhodné si nastudovat její účinky, případně kontraindikace. Neměly by se kombinovat bylinky s opačnými účinky (např. máta ochlazuje - zázvor prohřívá, bez podporuje pocení při horečce - šalvěj pocení omezuje). Některé bylinky snižují účinky léků (např. třezalka). Řada bylin není vhodná pro těhotné a kojící ženy a děti (např. šalvěj, lékořice, třapatka, oregano).

 

Čajovou směs nasypeme do lahviček a označíme popisem. Daší variantou je nasypat směs do prázdných pytlíčků (prodávají se v prodejnách se sypanými čaji, DM drogerii nebo domácích potřebách pod názvem čajové filtry nebo čajové filtrační sáčky). Okraj pytlíčku přehneme a připevníme k němu provázek pomocí kancelářské sešívačky, prošijeme nití nebo přímo provázkem zavážeme. Doplníme o štítek s názvem čaje či věnováním. Sáčky jsou k dostání ve více velikostech, jak pro jeden šálek, tak pro objem konvičky.

 

   

 

Sirupy a likéry

Bylinných sirupů existuje široká škála. Lze vyrobit sirup jen tak na chuť či léčivý. Mezi nejznámější patří bezový sirup, jitrocelový, mátová, levandulový, ale také méně známé jako tymiánový, šeříkový, kopřivový či lipový. V zimě můžeme například vyrobit sirup z čerstvého rýmovníku nebo zázvoru. Varianty výroby jsou za studena připravovaný či vařený.    

Základem výroby bylinných likérů jsou čerstvé nebo sušené byliny a koření. Tyto suroviny macerujeme v alkoholu několik týdnů. Opět využijeme léčivou sílu bylin a zaměříme likér na určité neduhy.

 

   

 

Oleje

Bylinkami můžeme ochutit olej. Ten se pak hodí jak do salátů, na pečení i na smažení. Pro základ použijeme olivový nebo slunečnicový olej. Bylinky do oleje vložíme tak, aby byly celé ponořené. Necháme alespoň týden luhovat. Vhodné bylinky na výrobu ochucených olejů jsou tymián, bazalka, rozmarýn, saturejka či medvědí česnek.

 

Octy

Další variantou využití bylinek jsou bylinkové octy. Jako základ použijeme buď klasický ocet či jemnější jablečný. Bylinky necháme opět v octě luhovat alespoň týden. Ale klidně déle, vypadá totiž pěkně, když předáme ocet ještě s bylinkou. Do octu se hodí bazalka, kopr, rozmarýn, šalvěj či saturejka. Vylepšit ho ještě můžeme přidáním česneku či bobkového listu.

 

   

 

Soli

Efektně vypadají také bylinkové soli. Můžeme je vyrobit ze sušených i čerstvých bylinek. Vhodný poměr bylinek a soli je 4:1 objemu. Bylinky intenzivně nasekáme najemno i se solí. Pokud použijete čerstvé bylinky, je potřeba nezapomenout na sušení. Směs rozložíme na plech a necháme 1-2 dny při pokojové teplotě proschnout. Bylinky vhodné pro výrobu soli jsou: šalvěj, rozmarýn, petržel, libeček, medvědí česnek, oregano, tymián.

 

Voňavé směsi

Jednoduchým dárečkem jsou vánoční pytlíčky určené do čaje, svařeného vína či punče. Obsahují sušenou kůru z bio pomeranče (ze které jsou vykrájené malé hvězdičky), rozinky, nasekané křížaly, skořici a hřebíček. 

Nakonec můžeme bylinky použít na voňavé potpourri. Jedná se o voňavé bylinky, květiny, koření, jejichž směs nejen pěkně voní, ale i vypadá. Vonnou směs lze vytvořit z okvětních plátků růží, levandule, rozmarýnu, jedlových větviček či šišek, na které nakapeme esenciální oleje. Na Vánoce můžeme bylinky podpořit vánočním kořením a sušenou kůrou citrusů.

 

   


Fotogalerie: