Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

BARVY Z PŘÍRODY pro seniory

 

Třetí sada přednášek uzavřela letošní tematický cyklus pro domovy seniorů. Proto si dovolíme krátké ohlédnutí za tématy.

 

Na prvním setkání jsme zkoumali vznik barev (především z fyzikálního pohledu) i to, proč vidíme svět jinak než třeba hmyz a jiná zvířata. Ukázali jsme si, jak zejména živočichové využívají svých barev ke komunikaci s okolním světem. Na konec jsme si nechali překvapivé odhalení, že často vlastně to, co vidíme, je jen optický klam či iluze, způsobená fyzikálními zákony - můžete si toho všimnout třeba na krovkách brouků nebo křídlech motýlů.

 

Vyrazili jsme za barvami i do terénu a hledali a kochali jsme se pestrou barevností přírodních zahrad i variabilitou barev zvířecích srstí v lamacentru. Kvůli nepřízni počasí a situaci kolem Covidu19 se sice nedostalo na všechny skupiny, ale těm, kdo se nemohli exkurze účastnit, jsme ji zprostředkovali alespoň promítáním fotografií.

 

Druhé setkání bylo hodně tvořivé. Zaměřili jsme se na barvy v rostlinách, tentokrát víc po chemické stránce, takže jsme zkoušeli rostlinné pigmenty podzimních bobulí, květů a listů použít jako malířský prostředek. Výsledné mandaly byly pestré a my měli radost, že se do jejich tvoření zapojili téměř všichni i přes nejrůznější handicapy. Provedli jsme i pokus, odhalující tajemství barev podzimního listí. Nejpřekvapivějším prvkem byly asi pokusy se změnou rostlinných barev v závislosti na pH, u toho jsme si připadali už skoro jako v pohádce.

 

Třetí setkání se věnovalo využití přírodních barviv člověkem – zabrousili jsme do historie potravinářství, písemnictví, výtvarného umění, kosmetiky a především barvířství látek. Představili jsme nejdůležitější barvířské rostliny a vývoj jejich pěstování v našich zemích. Vyzkoušeli jsme výtvarnou techniku zapouštění a rozmývání barev. V souvislosti s barvením textilu jsme věnovali část programu i živočišným vláknům, srovnávali hmatem různé druhy srstí – ovce, lamy, psi apod. Pro leckteré účastníky bylo překvapením, kolik přírodních odstínů takové vlny mohou mít. Zároveň jsme tím navázali na exkurzi v lamacentru, kam se dostali jen někteří z našich seniorských přátel.

 

Celkově byl tento cyklus velmi obsažný informacemi, ale dokázali jsme uchovat i dost prostoru pro zapojení smyslů a badatelské pokusy. Už se těšíme na další rok, kdy se budeme věnovat změnám klimatu a aktivitám, kterými každý z nás může alespoň trochu ovlivnit své nejbližší okolí.

 

Projekt je finančně podpořen statutárním městem Brnem.


Fotogalerie: