Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Barvy pro seniory

Barvy z přírody jsou letošní propojující téma přednášek pro seniory v domovech. Už osmým rokem se vracíme do čtyř brněnských domovů seniorů s novým tématem. Každý rok si se seniory povídáme, promítáme jim fotky, předáváme jim zajímavé informace, tvoříme s nimi a necháváme je lámat si hlavu při luštění rébusů a hádanek.

 

Na prvním letošním setkání jsme se věnovali barvám, které vidíme u rostlin, u zvířat, no zkrátka všude kolem nás. No a co vlastně vidíme? Povídali jsme si o barevném spektru, jestli všichni vidíme stejně a jak vidí různí živočichové.

 

Zkoušeli jsme míchat barvy a pak je znovu za pomoci jednoduché chromatografie zase rozkládat. Na chromatografii používáme filtrační papír…..no jo, ale jak na ni, když jej zapomenete doma? žádný problém. Krásně posloužila i papírová kuchyňská utěrka.

 

Nejzajímavější bylo promítání detailů krovek brouků a motýlích křídel pomocí digitálního mikroskopu, který má až 1600krát zvětšení. Motýlí křídla jsou sama o sobě krásná a obdivuhodná, ale na vlastní oči vidět, že křídla jsou pokryta malými barevnými šupinkami, které následně tvoří na křídlech obrazce, je něco neskutečného. Věděli jste, že šupinky na křídlech jsou zpravidla uspořádány podobně jako tašky na střeše, ale ve dvou částečně se překrývajících vrstvách nad sebou. Pokryvnost je různá, u nejhustěji vybavených křídel dosahuje až 600 šupinek na mm2 (Krása motýlích křídel Jan Macek, Petr Jan Juračka, Jaromír Plášek; Publikováno v časopise Živa (3/2011: 125 - 127).

 

Projekt je finančně podpořen statutárním městem Brnem.


Fotogalerie: