Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Koniklec velkokvětý a luční

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ O KONIKLECI VELKOKVĚTÉM:

Koniklec velkokvětý – odborně Pulsatilla grandis středoevropský endemit a silně ohrožený druh, který v ČR najdeme jen na jihu Moravy. Kvete brzy na jaře, ještě před tím, než stihne vyrůst tráva a vyšší byliny. Rostliny pokrývají jemné bílé chloupky, které pomáhají rostlině hospodařit s vodou.

Najdeme ho na slunných, suchých, a především vápencových stráních, mezích a okrajích polí. Kvete od půlky března do května, v některých letech se květy objevují ještě i v září.

Protože je extrémně hořký, zvířata se mu vyhýbají a on má možnost bez problémů zakvést a vysemenit se. Po vypadání semen většina nadzemní částí umírá a zatahuje se do podzemních hlíz. Na povrchu se vyskytují lístky podobné kakostům.

V minulosti se koniklec používal v léčitelství, jeho kořen údajně spolehlivě zaháněl morovou nákazu. Koniklec je vysoce jedovatý, vytváří toxiny, zpomalující srdeční tep, požití může vést až ke kómatu.

 
A CO TEN DRUHÝ KONIKLEC?

Kamenný vrch není unikátní pouze koniklece velkokvětým. Málo lidí už ví, že na Kameňáku se roste i další koniklec – koniklec luční český. Jeho populace je však malinká. V roce 2021 jsme zaznamenali pouze osm trsů s celkem třiceti dvěma květy. Je to úspěch, protože v roce 2015 jsme našli poslední trs na jednom místě. Bohužel koniklece luční rostly u cestičky, kde docházelo k sešlapu a vyměšování pejsků. Populaci se povedlo zachránit. V roce 2017 jsme při natírání plotu objevili nové místo, kde koniklec luční začal růst a dokonce kvést. V současnosti je toto místo nejpočetnější a letos jsme napočítali dvacet květů. Rok 2021 přinesl ještě jeden úspěch, nalezena byla třetí mikropopulace s jedním kvítečkem.
Koniklec luční se od velkokvětého liší tím, že má temně fialovou až černou barvu květu. Květy jsou opravdu poniklé jako zvonečky (odtud i původní název zvoneček). Oproti velkokvětému luční kvete o dva až tři týdny později. Místa, kde koniklece luční rostou zatím tajíme a chceme je prozradit v momentě, kdy bude populace dostatečně silná pro zveřejnění.


Fotogalerie: