Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Co na srdci, to na jazyku - Mýty a triky ve stravování

Mýtů a reklamních triků ve stravování navozujících pocit výjimečnosti či dokonalosti té které potraviny je celá řada. Pravděpodobně víte, že není radno věřit obrázkům na obalech, protože s obsahem korespondují jen málokdy, a že je dobré číst tím nejmenším písmem psané texty na druhé straně obalu. Ušetříte si tak zklamání, když koupíte šunkovou pizzu bez šunky, malinový dezert bez malin nebo vanilkový pudink bez vanilky. Co dalšího mít při nákupech na paměti si projdeme společně v následujících řádcích.


Bio neznamená zdravé
Bio cukr, bio sladkosti, bio kečup, bio párky… nenechte se ale mýlit tím, že bio vždy znamená zdravé. I u těchto výrobků si pozorně čtěte, z čeho se skládají. Produkty ekologického zemědělství s označením “bio” jsou pěstovány bez použití pesticidů, umělých hnojiv a GMO, u chovu zvířat je nezbytný pravidelný přístup na pastvu, krmení organickými potravinami a omezení používání antibiotik či růstových hormonů. Bio produkty mohou mít vyšší obsah vitamínů, minerálů a také lepší chuť či barvu. Nicméně to neznamená, že všechny potraviny označené “bio” jsou pro naše zdraví beze zbytku prospěšné.
Bio cukr je stále cukr a toho v jídelníčku máme tak jako tak dost. Bio kečup může klidně obsahovat méně rajčat, než ten “nebio” a bio párky s obsahem dusitanů a fosforečnanů také nejsou to, co udělá tělu úplně dobře.


Pozor na označení “bez cukru”
Místo cukru se k doslazení používají umělá sladidla. Nejčastěji v limonádách, ve stolních sladidlech, jogurtech a dalších ochucených mléčných výrobcích. Mohlo by se zdát, že nahradit cukr umělým sladidlem je výhra. Jenže záleží, jaké umělé sladidlo to je.
Francouzská studie z roku 2022, do které se zapojilo přes 100 tisíc lidí, upozorňuje, že umělá sladidla mohou zvýšit riziko srdečního onemocnění nebo mrtvice. Nejproblematičtější je látka aspartam s označením E951, dále pak acesulfam K s označením E950 a sukralóza s označením E955.
Označení “bez cukru” je tak spíše upozorněním, abyste pečlivěji četli složení. 

 

Kokosový tuk není nejzdravější
Kokosový tuk sice patří mezi rostlinné tuky, kterých bychom ve stravě měli mít většinu, ale v tomto případě to pravda není. Kokosový tuk se svým složením podobá spíše živočišným tukům, z větší části obsahuje nasycené mastné kyseliny, které mohou negativně ovlivnit hladinu tuků v krvi.
Ideální je používat řepkový olej a doplňovat jej olejem olivovým a slunečnicovým. S tuky, které obsahují nasycené mastné kyseliny (kokosový, palmový, palmojádrový, máslo, sádlo) šetřete a používejte je méně.
Je třeba uvést na pravou míru i další často zmiňovanou výhodu kokosového tuku… vysoký kouřový bod, tedy jeho teplotní stabilitu. To ale platí jen pro tuk rafinovaný, ten extra panenský se pro tepelnou úpravu nehodí.


Cereální není celozrnné
Víme, že konzumací bílého pečiva dáváme tělu prázdné kalorie a minimum vlákniny, a tak místo bílého pečiva saháme po zdravějších variantách. Jsou ale všechny ty varianty opravdu zdravější?
Celozrnné pečivo obsahuje mouku z rozemletých celých zrn, tedy i s jejich vnějšími obaly a je každopádně hodnotnější, než pečivo bílé. Celozrnná mouka obsahuje vlákninu, vitamíny, minerály, bílkoviny a kvalitní tuky.
Celozrnné pečivo musí být jasně označeno slovem celozrnné a musí obsahovat minimálně 80 % celozrnné mouky z celkové hmotnosti pečiva. Snadno se však plete s pečivem cereálním.
Možná vás překvapí, že cereální pečivo není legislativně definováno. Označení "cereální" se běžně užívá u výrobků, které byly vyrobeny z cereálií, tedy obilovin. Jakýchkoliv obilovin. Označení “cereální” tedy neoznačuje nic speciálního.
Setkat se můžete také s tmavým pečivem, které je tmavé díky obarvení karamelem nebo jiným barvivem a nebo vícezrnným pečivem, které legislativně musí obsahovat minimálně 5 % mouky z jiných obilovin, než je pšenice nebo žito. To ale pořád není 80%, jako u celozrnného pečiva.
Pak tu máme grahamové pečivo, které se vyrábí ze směsi pšeničné hladké mouky a mouky celozrnné s vyšším obsahem otrub. Otruby, tedy vnější obal zrna, dodávají vyšší obsah vlákniny a zdraví prospěšných látek. Prakticky jde o celozrnné pečivo, 
nicméně česká legislativa neurčuje jeho složení, proto může být takto označené prakticky jakékoliv pečivo. I to bílé a jen přibarvené.


Kuskus je těstovina
Kuskus se tváří jako zdravá obilovina, ze které se po bližším prozkoumání vyklube obyčejná těstovina. Pokud nekoupíte kuskus celozrnný, je úplně jedno, jestli si uvaříte těstoviny z bílé mouky nebo kuskus.


Bezlepková mouka není nejlepší
Bezlepkové pečení může znít jako zdravější varianta. Jenže v případě pečení z míchaných bezlepkových směsí to tak úplně není. Některé míchané směsi obsahují hlavně škroby, ztužené tuky, cukr nebo glukózo-fruktózový sirup. Jsou díky tomu kaloricky bohatější a mají vyšší glykemicý index, tedy výrazněji zvednou hladinu cukru v krvi a zároveň méně nasytí, což vede k brzké chuti na sladké. Může se stát, že pokud netrpíte chorobami spojenými s konzumací lepku a konzumujete bezlepkové potraviny s cílem zhubnout, je výsledek spíše opačný.

 

S třtinovým cukrem nepečete zdravě

Třtinový cukr obsahuje zhruba 99% stejné sacharosy jako řepný, množství vitamínů a minerálů je v něm zanedbatelné. O tom jsme psali podrobněji v dřívějším příspěvku.

 

Nenechejte se tedy oklamat reklamními triky, které 

  • vyzdvihují dovážené exotické suroviny proti lokálním, které jsou často mnohem dražší
  • běžné suroviny nazvou moderně či "zdravě", zákazníci jsou tak ochotni za ně zaplatit vyšší cenu
  • malé množství potraviny maskují zbytečně velkým obalem nebo podpoří prodej sběratelským dárečkem
  • přidávají do potravin zbytečně velké množství cukru, soli a tuku, aby podpořili naši závislost na nich

 

Autorka Věra Strnadová je foodblogerka a průvodkyně vědomou výživou

 

Projekt je finančně podpořen statutárním městem Brnem.


Fotogalerie: