Úvod   >   Blog
Úvod   >   Blog

Co na srdci, to na jazyku - Než nás obaly všechny obalí

Věřím, že každý z vás se již setkal s nějakým bezobalovým trendem. Možná jste se přes výlohu dívali do bezobalového obchodu a odhodlávali se vstoupit do té divočiny sklenic, vah a pytlíků. Možná vám to celé přišlo logisticky příliš složité a své pokusy jste vzdali, nebo je ani neuskutečnili. A teď máte pocit, že svůj koš na plasty venčíte častěji než sousedka z přízemí svého jezevčíka. Mám pro vás dobrou zprávu! Abyste zmenšili svou horu (kopec, kopeček) obalů, nemusíte úplně nutně už navěky nakupovat pouze v bezobalových obchodech. Tedy, kdo chce a může, rozhodně mu v tom budeme fandit, nicméně pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí, nabízíme několik tipů a triků, jak nosit z nákupu víc dobrot a méně plastů.

 

· Nebuď ta paní se skleničkou

Už jste viděli tu paní, co za rok vyprodukuje odpad, který se vejde do jedné sklenice? Připadáte si proti ní jako bůh odpadků? Tak toho se teď zbavíme. Paní hezky zatleskejte a stanovte si vlastní cíle. Jak je pro vás přijatelné minimalizovat odpad, co je pro vás reálné, co je pro vás prioritou? Nechcete se vzdát oblíbeného pamlsku v obale? Tak se ho nevzdávejte, „ušetřete“ obaly jinde!

 

· Zelenina, ovoce a pečivo

Až půjdete pro zeleninu, ovoce a pečivo, zkuste se vybavit lehkými textilními pytlíky a použít je místo tenoučkých igeliťáků. Nebo si doneste sáček z minulého nákupu. Myslete na duševní zdraví paní prodavačky a drobivé pečivo nedávejte do děrovaných pytlíků. Pokud máte plátěné, neprůhledné pytlíky, pokládejte je na pás rozevřené, aby do nich bylo vidět. Ve velkých obchodech možná narazíte na papriky, okurky nebo třeba banány v igelitovém obalu. V malé zelenině se to nejspíš nestane, zvažte, jestli se procházka do obchůdku nevyplatí.

 

· Velká balení

Ať už jde o rýži, těstoviny nebo tablety do myčky. Když sáhnete po větším balení, ušetříte určitě pár obalů. Základní potraviny se určitě vyplatí vzít ve větším. Málo z nás má nafukovací kuchyň, ale buďte kreativní. Vytvořte si v kuchyni příruční zásobu v hezkých dózách a zbytek zásob uložte v chodbě nebo ve sklepě. Nebo se rozdělte se sousedkou. Ekodrogerie lze také koupit ve formě koncentrátů, kdy zbytečně nekupujete zabalenou vodu (proto často nevychází o moc dráž než běžné prostředky, vydrží vám prostě déle). 

 

· Vlastní nádoba

Dostáváme se do dobrodružnější oblasti. Možná chodíte nakupovat do malých obchodů jako jsou masny, sýrárny, lahůdky apod. Zkuste se zeptat, jestli vám zde nedají zboží do vlastní (čisté!) nádoby. Ne všichni jsou ochotní, ale líná huba, znáte to. Když to nepůjde, tak se na ně nezlobte a poproste třeba, ať vám navážené zboží nedávají do pytlíku „pro jistotu“.

 

· Káva a koláč s sebou

Když už nestíháte vypít v klidu kávu na příjemné zahrádce, kupte si na cestu kafe do vlastního kelímku. Jejich variant je mnoho. Pokud k tomu berete nějakou mlsku, která se nedožije ani další ulice, požádejte, aby vám ji dali rovnou do ruky.

 

· Ne! Děkuji!

Prodávající v obchodech často úplně automaticky a v dobré víře opatří zakoupené zboží i igeliťákem. Lup knihu do tašky, ponožky do pytlíku, hlavně aby se jim po cestě nic nestalo. Buďte ve střehu! Hezky poděkujte a odmítněte, jakmile uvidíte, že se k tomu schyluje. Když už máte pastelky v sáčku i s uzlíkem, bývá pozdě.

 

· Neřesti a hříchy

Sladké odměny a slané křupání k filmu jistě opustit nemůžeme. Jejich obaly ale opustit, nebo minimalizovat lze. V každé dobré cukrárně koupíte pralinky do vlastní krabičky, nebo jen do papíru. Některé zeleniny nabízejí sušené ovoce, oříšky a podobné mlsky na váhu. Ve větším balení seženete kukuřici na domácí popkorn, zkuste ho večer k televizi. Nebo prostě volte "menší zlo" - z více variant pochoutek zvolte například tu, která má jeden tenký sáček před tou, která má ještě krabičku a jednotlivé kousky jsou zvlášť balené.

 

· Pijte vodu

Koupě balených vod, kromě vláčení se s balíky, přináší i velkou míru zaplnění našeho plastového odpadu. Cena balené vody je mnohonásobně vyšší než stejný objem vody z kohoutku. Může se stát, že voda, která vám doma teče, není chuťově příliš dobrá. Zkuste ji filtrovat přes filtrační konvici či láhev, nebo si pořídit aktivní uhlí do vody. Pokud vám chybí bublinky, zauvažujte o domácí výrobě sodovky. A pak máte báječnou příležitost vyrobit nějaký chutný domácí sirup.

 

· Bezobalové vlaštovky

V některých běžných obchodech možná narazíte na možnost bezobalového nákupu vybraných surovin. Zdravé výživy mívají občas pár věcí k doplnění do vlastního pytlíku. Ve velkých drogeriích si můžete stočit prací a úklidovou drogerii. Lahůdky nebo specializované restaurace nabízí možnost stáčení oleje do vlastní nádoby apod. Pátrejte!

 

· Bezobalový obchod

Samozřejmě nesmíme ani bezobalový obchod vynechat. Seženete zde základní suroviny jako je rýže, těstoviny, luštěniny nebo mouka. Dále pak i mnoho dobrot přes sušenky, oříšky, sušené ovoce, semínka až po čokoládu na váhu. Seženete zde i stáčenou drogerii a kosmetiku. Zkuste nějaký obchod navštívit a prozkoumat, nemusíte se bát žádného trapasu. Tyto obchody nabízejí hezké návody, jak u nich nakoupit a také ochotnou obsluhu. Třeba si zde zamilujete jednu, dvě věci, pro které si sem budete chodit. Věřím, že zde objevíte i nějaké nové dobroty. Každá jedna surovina, kterou zde koupíte do svého sáčku, odlehčuje vašemu koši.

 

Ať už zachraňujete planetu, nebo jen šetříte nohy domácího vynašeče tříděného odpadu, bezobalovost je tu pro vás. A není to vůbec složité a komplikované, jak by se mohlo zdát. Vymyslete vlastní systém, označte si sami obaly, které byste do budoucna rádi nenosili domů. Začněte zlehka, sáček po sáčku. Dokonce ani nemusíte opustit oblíbený obchod, naopak, prozkoumejte, jaké vám dává možnosti ve vaší bezobalové cestě. A možná objevíte i nové hezké obchody a nové dobroty a alternativy, které vás budou bavit. Udělejte si z bezobalového života hru a radujte se z každého kousku plastu, který domů nedonesete.

 

Pět tipů do začátku

· Nahraď co nejvíce lehkých igelitových sáčků na pečivo a zeleninu alternativním obalem.

· Nekupuj zbytečné obaly, např. banány v pytlíku, chleba v igelitu.

· Měj vlastní tašku, nenahrazuj jí igeliťákem navíc.

· Potraviny, které používáš často, kupuj ve velkém balení.

· Posouvej alternativy dál, dokud ti to bude komfortní, objevuj nové věci!

 

Jdeme na to!

· Sežeň si sadu pytlíků dle svého vkusu.

· Nauč se nosit tuto sadu v tašce na nákup.

· Hodí se i trvalá sada do auta.

· Udělej průzkum trhu, poptej se přátel.

· Najdi systém, který ti vyhovuje nejvíce!

 

Vlastní pytlíky

· Vyrobíte z plátna nebo staré záclony

· Skladné jsou ziplocky od sypaných čajů

· Na mastné suroviny (čokoláda) pořiďte voskovaný ubrousek nebo pytlík z laminované bavlny

· Skvrny ze sáčků dostane dolů odmočením v horké vodě a perkarbonátu

· Doma pytlíky nahraďte sklenicí nebo jinou nádobou

· Pytlíky pečlivě vytřepávejte, některé suroviny se nekamarádí

 

Buď ohleduplný!

· Drobivé pečivo nebo brambory dávej do pytlíků, ze kterých se nebude nic sypat na pokladní pás.

· Nákup v neprůhledném sáčku nech otevřený pro rychlou orientaci prodavače.

· O využití svých nádob popros, ale nevymáhej tuto možnost! Z hygienického hlediska je to pro prodejce risk.

· Nádoby na svůj nákup měj v perfektní čistotě.

· V bezobalovém obchodě dodržuj místní systém značení/vážení.

 

Autorka příspěvku Martina Munduchová je lektorkou ekocentra Chaloupky.

 

Projekt je finančně podpořen statutárním městem Brnem.


Fotogalerie: