Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Inspirace pro zahrady
Úvod   >   pro školy   >   Inspirace   >   Inspirace pro zahrady

Zelená střecha

Střecha, která je částečně nebo zcela pokrytá vegetací a půdou či jiným substrátem (kačírkem, mulčem apod.).

 

Zelené střechy mají hlubokou tradici. Jejich kořeny sahají do Skandinávie, kde byly využívány zejména jako ochrana – v zimě před přírodními živly, v létě před teplem. Můžeme se ale podívat i hlouběji do historie, do období Mezopotámie, a narazíme na Babylonské visuté zahrady princezny Semiramis. Ty byly rovněž svým způsobem střešními zahradami vybudovanými za pomocí keramické hlíny a asfaltu.

 

Podle nosnosti střechy, mocnosti substrátu a náročnosti na údržbu rozlišujeme intenzivní a extenzivní zelené střechy.

  • Extenzivní střechy jsou založené na relativně tenké vrstvě substrátu, k osázení se hodí nenáročné květiny a traviny, které se dobře rozrůstají do plochy a snesou extrémní teploty i sucho. Takové výsadby se hodí i na šikmé střechy.
  • Zvolit se dá ale i intenzivní přístup, kde lze na střechách s větší únosností a mocností substrátu umístit i menší stromy, keře, jezírka, včelíny, hmyzí hotely nebo plochy pro relaxaci. Tyto zahrady vyžadují pravidelnou péči.

 

Zelená střecha může být součástí altánku, zahradního domečku, garáže nebo třeba boudy na nářadí. Kromě pěkného vzhledu mají zelené střechy řadu výhod:

  • zadržují více než 50 % dešťové vody, zpomalují její odtok do kanalizace
  • fungují jako přírodní klimatizace – odpařováním zadržené vody ochlazují okolí
  • chrání střechu a budovu pod ní před extrémním ochlazováním či přehříváním, zelené rostliny totiž nevstřebávají tolik tepla jako pevné povrchy ve městě
  • zachycují prachové částice ve vzduchu, čímž jej čistí

 

Již 5% zatravnění střech ve městě je pro životní prostředí nezanedbatelným klimatickým přínosem. Navíc mohou být na pohled velmi atraktivní, pohled do zeleně uklidňuje a zlepšuje náladu.

Zelené střechy přitahují ptáky, včely, motýly, kteří se vyskytují v městském prostředí. Vytvářejí pro ně příznivé životní prostředí, čímž částečně tlumí negativní dopady zástavby na úkor zeleně. Zvyšují biologickou rozmanitost ve městech a propojení města s přírodou.

 

 

 

 


Fotogalerie: